Studium či řežba o každý gól. Čeští učitelé se utkali s olympioniky i zasedli do „lavic“

Očekával spíš volnější tempo a zábavu než řežbu o každý balon. Jenže čeští učitelé tělesné výchovy v sobě probudili vítězného ducha. „Dost z nich to pojalo zodpovědně a tak se hrálo zostra,“ usmívá se moderní pětibojař Jan Kuf. Řeč je o turnaji v miniházené, ve kterém se utkali čeští olympionici s garanty Sazka Olympijského víceboje. Ti všichni se sešli v areálu Břve v Hostivicích na společném kempu. Český olympijský výbor sezval učitele už po osmé, během dvoudenního semináře si například vyzkoušeli modelovou hodinu s disciplínami víceboje nebo si vyslechli, jak děti ke sportu motivovat.

Teorie střídala praxi. Tělocvikáře zaujala třeba přednáška a ukázka Radima Jebavého z Fakulty tělesné výchovy a sportu. „Připravil si pro ně téma „rozvoj silových schopností u dětí na základní škole“. Šlo o posilování s vlastním tělem,“ líčí Petr Marinčič, manažer Sazka Olympijského víceboje. „Zájem byl i o semináře předních českých fyzioterapeutů. Učitelé studovali, jak si všímat špatného postavení těla, nevhodné obuvi, či jak dětem pomoci správně zrelaxovat.“

Na sedmdesát učitelů z celého Česka se také dozvědělo víc o práci Českého olympijského výboru směrem k dětem. „Že to není jen Sazka Olympijský víceboj, ale že každý rok pro mládež připravujeme i Olympiádu dětí a mládeže, Evropský olympijský festival mládeže a podobně,“ vysvětluje Daniela Marková, manažerka komunikace ODM a Česko sportuje. „Vyzvali jsme učitele, že potřebujeme právě je, protože díky víceboji můžeme objevovat nové sportovní talenty.“ To se potvrdilo na letošní brněnské Olympiádě dětí a mládeže. Patnáctiletý Tomáš Kratochvíl, který v Brně skočil nový rekord ve skoku do dálky, začal s atletikou díky Odznaku všestrannosti Sazka Olympijského víceboje.

Za učiteli přijel i David Huf, akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness trenér, který si přichystal motivační přednášku a cvičení. Do Hostivic dorazila na část programu také Tereza Vyhnálková ze sponzorské společnosti Sazka. „Je hrozně fajn, že i generální partner projektu má zájem na tom, abychom vzdělávali učitele,“ myslí si Marková.

Co všechno se učitelé naučili a měli možnost si vyzkoušet, to najdete ve fotogalerii.