Osobnosti, které nás podporují

Sazka Olympijský víceboj podporují také významné osobnosti veřejného života. Pokud chcete zjistit, kdo s námi sportuje, podívejte se ZDE.


Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.

fyzioterapeut

„Pro děti může Sazka Olympijský víceboj sloužit hlavně jako velká motivace. Díky disciplínám si uděláme obrázek o tom, jak jsou na tom žáci se svými schopnostmi. Důležitá je právě zpětná vazba, které se jim dostane. Proto je to velmi dobrá myšlenka.“


Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM

„Mladí lidé by se do určitého věku měli věnovat výhradně všeobecnému tělesnému rozvoji. Ne se rovnou v šesti letech vrhnout na tenis a dělat pak jen jediný sport. Proto je z mého pohledu tato soutěž velmi prospěšnou aktivitou.“


MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

tělovýchovný lékař a obezitolog

„Olympijský víceboj je chvályhodná aktivita, kterou vítám nejen jako tělovýchovný lékař, ale i jako rodič. Poznání své zdatnosti v jakémkoliv parametru vede u většiny dětí k probuzení i k postupnému zlepšování. To se v dlouhodobém horizontu projeví i ve změně přístupu k pohybovým aktivitám. Ty se tak stávají přirozeným jevem, který bude součástí po většinu života. Pohybová aktivita je nejsilnějším preventivním faktorem, který ovlivňuje výskyt nadváhy a obezity, respektive cukrovky v dospělosti.“


Mgr. Michal Kalman, Ph.D.

Univerzita Palackého v Olomouci, vedoucí výzkumného projektu HBSC

„Počet dětí, které v roce 2014 uvedly alespoň 60 minut pravidelné pohybové aktivity denně, což je doporučení stanovené Světovou zdravotnickou organizací, se napříč věkovými kategoriemi pohybuje v rozmezí od 28 procent u chlapců v pátých třídách do 13 procent u dívek v devátých třídách. Dívky jsou výrazně méně aktivní než chlapci, a to ve všech věkových kategoriích. Pohybová aktivita zároveň klesá s věkem.“


Martin Doktor

dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel ČOV

„Olympijský víceboj nehledí na výkony, ale na to, aby sportovalo co nejvíce školáků. Díky tomu se do něj mohou pustit třeba i děti, které jsou jinak osvobozené z tělocviku nebo nemají ke sportu předpoklady. V tom je síla tohoto projektu. Ne všichni budou sportovat dál, ale některé děti se určitě chytnou. Nejde o to, aby jednou překonávaly rekordy, ale aby se pro ně sport a pohyb staly běžnou součástí života.“


Martin Koukal

mistr světa a olympijský medailista v běhu na lyžích

„Sport je pro život a vývoj dětí neocenitelný a Sazka Olympijský víceboj ho školákům představuje nenásilným způsobem, protože v něm nejde o vítězství. Sám jsem začal se sportem, protože jsme doma s bratrem zlobili, tak nás rodiče dali na hokej, abychom vybili energii tam. Asi ve třinácti mě sport začal bavit a už jsem u něj zůstal. Věřím, že i děti, které se pustí do víceboje, si sport oblíbí a setrvají u něj, i když to vůbec nemusí být ve vrcholové podobě.“


Jiří Kejval

předseda Českého olympijského výboru

„Chceme přitáhnout k pohybu co nejširší veřejnost, ale hlavně musíme začít u dětí. Ty tráví převážnou většinu svého času ve školách, proto se na ně zaměřujeme. První ročník Olympijského víceboje nám ukázal, že je to správná cesta, proto v ní musíme pokračovat. Pokud dáte dětem důvod se pohybem bavit, jdou do toho naplno.“


Oldřich Svojanovský

dvojnásobný olympijský medailista a předseda Českého klubu olympioniků

„Jestliže v Česku sportuje 28 procent dětí, je to velice málo. Z našeho mládí si pamatuju, že jsme přišli ze školy, šli jsme někam na plac a hráli jsme fotbal nebo jsme měli jiný pohyb. Dnes to neexistuje, zblajzla nám to doba. Ať si děti sedí i u počítačů, ale měly by se pohybovat. Tvrdím, že kdokoli sportuje na jakékoli úrovni, je v dalším životě odolnější psychicky i fyzicky.“


Josef Dostál

bronzový olympijský medailista, ambasador projektu

„Je trochu škoda, že je sport obecně na ústupu. Nicméně je to asi výdobytek dnešní společnosti. Prostě děti mají takové možnosti, jak se zabavit, že je sport nějak moc neláká. Řešení by mělo být hlavně na rodičích, kteří by si měli uvědomit, že i když se dětem do sportu moc nechce, měli by je do něj trochu natlačit. Každý člověk je od přírody líný a nechce se mu nic dělat. Záleží tedy na rodičích, aby děti naučili řádu, disciplíně. Potom ke sportu přirostou a budou k němu mít lepší vztah.“


Tomáš Verner

mistr Evropy v krasobruslení, ambasador projektu

„Do projektu jsem se zapojil, protože mu věřím a baví mě pracovat s dětmi. Mimo to jsem na Fakultě tělovýchovy měl možnost podívat se do škol a zjistit, jak jsme na tom s tělesnou výchovou. Měl jsem nutkání něco změnit, ale neměl jsem k tomu sílu, prostředky ani kapacitu. Najednou se objevil tento projekt. Skočil jsem do něj rovnýma nohama.“


Vavřinec Hradilek

stříbrný olympijský medailista, ambasador projektu

„Jsem rád, že takový projekt vznikl. Hodně cestuju a poznávám, jak to funguje v zahraničí. Mám kamarády, kteří každý den ve škole měli hodinu ragby, fotbalu, čehokoli. Je škoda, že u nás jsou jen dvě hodiny tělocviku týdně. Sport nepřispívá jen k tomu, aby z dětí byli sportovci, ale i k tomu, aby se lépe učily. Mozek po sportu funguje jinak.“


Denisa Rosolová

ambasadorka projektu, medailistka z velkých atletických akcí

„Ráda podporuji věci, které v dnešní době přimějí děti sportovat. Když jsme byli malí my, přišli jsme ze školy, hodili aktovku do kouta a běželi jsme ven a rodiče nás museli nutit, abychom šli domů. Hráli jsme různé hry a byli pořád v pohybu. Dnes děti přijdou domů, hodí aktovku do kouta a zapnou počítač.“